طريقي לכוורת

unnamed.png

בתום 3 שנות פעילות של הכוורת, זיהינו ייצוג נמוך של מס' קבוצות והמרכזית שבה היא של יזמים מהחברה הערבית. מצאנו שעולם היזמות החברתית אינו מונגש בצורה מיטבית וזה גורם לפספוס יזמים פוטנציאליים מצוינים כמו גם לפספוס אחת ממטרות העל של הכוורת להרחיב ולגוון את שדה היזמות החברתית בישראל.


לכן, בשותפות עם ג'וינט תבת והמועצה המקומית ערערה גיבשנו את תוכנית طريقي לכוורת- תוכנית פיילוט חדשנית לעידוד יזמות חברתית בחברה הערבית.


התוכנית פונה ליזמים בתחילת הדרך עם רעיון למיזם חברתי העונה על צרכים בקהילות שלהם ונותנת להם מארז כלים להמשך פיתוח מקצועי של המיזם. התוכנית מורכבת מסקירה של שדה היזמות החברתית, מתן ידע וכלים לפיתוח מיזם והקניית כישורים ומיומנויות יזמיים. התוכנית כוללת בין היתר, מפגשים עם יזמים חברתיים, למידה של מודלים לפיתוח מיזמים, ליווי אישי בסיוע מנטורים מומחים ומתן מענקים למיזמים נבחרים. 
 

הכירו את המיזמים

​יש לך הצעה לחיבור? עלה לך רעיון שיכול לעזור בפיתוח המיזם?

ניתן ליצור קשר עם היזמים/ות בלחצנים! 

להרחבה על המיזמים הניחו את סמן העכבר על כותרת המיזם

"משפחה שלווה ומאוזנת" הינו מיזם חברתי עסקי, בית-ספר דיגיטלי להורים המנגיש ידע, כלים וליווי להורים ע"י קורסים דיגיטליים על מנת להגיע להורות בטוחה ומודעת.
ככל שהורות בנויה על מודעות עצמית גבוהה יותר, כך קשרי הורה-ילד נהיים בריאים יותר ומאפשרים מימוש פוטנציאל לילדים בעתיד. "משפחה שלווה מאוזנת" פותרת להורים קשיי ההתארגנות וההגעה לתהליכי ליווי פרונטליים ומאפשרת הנגשת ידע וכלים בתחום ההורות בחברה הערבית בצורה מקוונת, נגישה ומותאמת אישית.

3מייסון.jpg
מייסון אבו אלהיג'א
משפחה שלווה ומאוזנת
3מייסון.jpg
מייסון אבו אלהיג'א
משפחה שלווה ומאוזנת

עלייה בתוחלת החיים מביאה איתה גידול במספר התאונות בקרב זקנים המתרחשות בבית. מס' התאונות בבית עליהן מדווחים זקנים בישראל ובעולם הוא גבוה ביותר. הסיכוי להיפגעותם הוא גדול כאשר הם שוהים בבית ולא במסגרת חוץ ביתית. Move Safely הינה פלטפורמה לשיפור מצב הבטיחות והעצמאות של הזקנים בחברה הערבית בישראל. מטרתה לפעול לצד המגזר הציבורי להעלאת המודעות של הזקנים לבטיחות בבית, ולמפגעים העלולים לסכן את שלומם. חזון המיזם הוא להוות כתובת להנגשת והטמעת הבטיחות בבית עבור הזקנים, להפחית חשש להיפגעות ולהקנות בטחון עצמי לעצמאותם ושיפור איכות חייהם.

6%D7%94%D7%A0%D7%90%20%D7%96%D7%95%D7%A2
הנא זועבי
Move Safely
6%D7%94%D7%A0%D7%90%20%D7%96%D7%95%D7%A2
הנא זועבי
Move Safely

אגודת "מנארה" (מגדלור) היא אגודה שנוסדה לפני 6 שנים ביוזמתם של אקדמאים מהעיר טייבה במטרה לעודד השכלה גבוהה בעזרת פלטפורמה לאקדמאים בעיר והעלאת המודעות לחשיבות ההשכלה הגבוהה בקרב תלמידי תיכון.
בשנים האחרונות אנו עדים לגידול מרשים בשילוב הצעירים מהחברה הערבית בהשכלה גבוהה. למרות נתונים מעודדים אלו, הסטודנטים הערבים עדיין מתמודדים עם מגוון רחב של קשיים ואתגרים בזמן הלימודים. 
מטרת המיזם היא להנגיש את האקדמיה לבני נוער כבר בתקופת התיכון בעזרת מגוון פעילויות: הכוונה אקדמאית ותעסוקתית ,מפגשים עם סטודנטים, ביקור למוסדות האקדמיים ועוד. 

2%D7%94%D7%A0%D7%90_edited.jpg
 הנא חאג' יחיא
מנארה (מגדלור) 
2%D7%94%D7%A0%D7%90_edited.jpg
 הנא חאג' יחיא
מנארה (מגדלור) 

המיזם מציע פלטפורמה המאגדת את כל הילדים ובני הנוער בישוב מכיתה א' – יב'. כל חבר בקהילה יציין באיזה פעילות בלתי פורמלית בישוב הוא משתתף (חוגים ותוכניות, לוקח חלק מתנועת/ ארגוני נוער) ומטעם איזה גוף/מוסד היא מתקיימת (גוף עסקי, עירייה, וכו'). 
המערכת תאפשר הגעה לכלל הילדים ובני הנוער ותציע להם שירות מותאם אישית לפי העדפות: שסימן תחום/עלות/אזור ושירותים נלווים. בנוסף, המערכת תשפר את רמת הספקים הקיימים בשוק החינוך הבלתי פורמלי על ידי חשיפת הניקוד הקיים לכל ספק. לבסוף, המערכת תשלח לכל משתתף (וגם להורים) משוב כל תקופה על רמת השירות שהמשתתף מקבל.

4%D7%A2%D7%A8%D7%A4%D7%90%D7%AA_edited.j
ערפאת ג'בארין
קידום צריכת החינוך הבלתי פורמלי האיכותי בישובים
4%D7%A2%D7%A8%D7%A4%D7%90%D7%AA_edited.j
ערפאת ג'בארין
קידום צריכת החינוך הבלתי פורמלי האיכותי בישובים

יוגה להעצמה נשית היא תוכנית שמטרתה לעזור לנערות וצעירות במצוקה לצאת ממעגל המצוקה לעבר מימוש עצמי ואי תלות באחרים, דרך תרגולי יוגה ומדיטציה.
התוכנית תפנה לנערות צעירות ערביות במסגרות קיימות, תשפר את החוסן הגופני והנפשי, והביטחון העצמי של המשתתפות, ובכך תסייע לשיפור בכישורי החיים השונים.
טכניקות הנשימה והמדיטציה בשילוב של פילוסופיות חיים שמציעה היוגה, היא כלי עצום שיכול לסייע לאדם במצוקה להגיע לחופש המיוחל.

1%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%93_edited.j
חולוד עאבד
ביוגה את מצמיחה
ביוגה את מצמיחה
חולוד עאבד
1%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%93_edited.j

"מכון הגאונים" לקח על עצמו את משימת שילוב הצעירים מהאוכלוסייה הערבית, בדגש על מזרח ירושלים ובוגרי אוניברסיטאות בחו״ל, בשוק העבודה והלימודים בארץ, תוך מיקוד בלימוד השפה העברית.
המכון פיתח במהלך השנים שיטת לימוד ייחודית שהוכיחה את עצמה (90% מהבוגרים הצליחו לעמוד בבחינות הלשכות ולהצטרף לשוק העבודה) המשלבת גישה מעשית ולימוד אינטנסיבי בקורסים ייעודיים שמותאמים למטרות השונות- החל משיפור משמעותי ביכולת הדיבור ועד להכנה למבחנים מקצועיים ספציפיים כמו מבחן יע״ל, בחינות משפטנים, אנשי רפואה וסיעוד.

4%D7%A2%D7%9C%D7%99_edited.jpg
עלי וליד כאמל
מכון הגאונים
עלי וליד כאמל
מכון הגאונים
4%D7%A2%D7%9C%D7%99_edited.jpg

דרך טיולים לחו"ל בני אדם מצליחים לפתוח את הראש, לאמץ פרספקטיבות שונות ולחשוב קצת אחרת ... Debre's wishlist tours 
תיתן מענה לאנשים מהחברה הערבית שברצונם לטייל ולשכוח קצת מהצרות של הבית. 
דרך פירסום ותיעוד טיולים שהמיזם מציע, נרצה לסייע לאנשים להחשף למקומות שונים ולבחור יעדים המתאימים לרצונם.
בעשיית זאת, נסייע לפקוח את העינים והראש של אנשים לדברים חדשים, להרחיב אופקים ולפתח יצירתיות. 

9%D7%9E%D7%95%D7%97%D7%9E%D7%93_edited.j
מוחמד דברי
Debre's 
wishlist
tours 
9%D7%9E%D7%95%D7%97%D7%9E%D7%93_edited.j
מוחמד דברי
Debre's wishlist
tours 

מיזם נסים אלאמל שם לו למטרה, להעצים את הנשים הערביות המתמודדות עם מוגבלות פיזיות ע"י הקניית מיומנויות בתחום היצירה האומנותית, שבאמצעותן יוכלו נשים אלה לממש את עצמן. זאת באמצעות יצירה, שיווק ומכירה של מוצרים אומנותיים מתחומים מגוונים ורבים. חשיפה של יצירות אומנות אלה בפני הקהל הרחב, מתבצעת דרך קיום תערוכות אומנות.
בהיותה החברה הערבית המסורתית חברה פטריארכלית, סובלות נשים אלה מהדרה כפולה, בהיותן נשים ובהיותן מתמודדות עם מגבלה פיזית ועל כן, המיזם שואף לתודעה הציבורית, שיש לשלב ולקלוט נשים אלה, בעלות המיומנות בתחום האומנות, בחיי הקהילה ולאפשר להן להתפרנס ממשלוח היד האומנותי והמיוחד שלהן.

הנאא תופיק גבארין
עמותת נסים אל-אמל
(רוח של תקווה)
8%D7%94%D7%A0%D7%90%D7%90_edited.jpg
8%D7%A1%D7%A2%D7%99%D7%93_edited.jpg
סעיד עסליה 
הנאא תופיק גבארין
עמותת נסים אל-אמל
(רוח של תקווה)
8%D7%A1%D7%A2%D7%99%D7%93_edited.jpg
סעיד עסליה 
8%D7%94%D7%A0%D7%90%D7%90_edited.jpg

מיזם חברתי שמטרתו ללמד נערות שמסיימות את לימודי התיכון ואשר לא מתכוונות להמשיך בלימודים במוסדות אקדמיים בגלל סיבות כלכליות\ חברתיות קליעת סלים. 
מיזם חברתי עסקי שנותן הרבה הזדמנויות לנערות ללמוד מקצוע שממנו ניתן להשיג עבודה מהבית ולהתפרנס.
בעזרת תחום האומנות ועבודות יד נלמד צעירות סבלנות, אהבה ומוסר לעבודה בכדי שיוכלו להתפרנס בכבוד.

17%D7%90%D7%A1%D7%9E%D7%94%D7%90%D7%9F_e
אסמהאן אבו הלאל
אמאליד
17%D7%90%D7%A1%D7%9E%D7%94%D7%90%D7%9F_e
אסמהאן אבו הלאל
אמאליד

המיזם הינו הקמת מכללה בחברה הבדואית בדרום שתלמד מקצועות הייטק בצורה פרונטאלית ומקוונת ותסייע לבוגריה בהשמה, כל זאת בהלימה לדרישות השוק והחברות. 
כיום יש רק כ-50 מהנדסים בדואים שעובדים בחברות הייטק, מטרת המיזם להגדיל את מס' המהנדסים ועובדי מקצועות ההייטק מהחברה הבדואית ל-150 תוך שנתיים ולייצר חשיפה בקרב צעירים וצעירות בדואים כדי לעודד השתלבותם בתחומי ההייטק .

19%D7%9E%D7%92'%D7%93%D7%99_edited.jpg
מג'די וותד
טיק בקליק
19%D7%9E%D7%92'%D7%93%D7%99_edited.jpg
מג'די וותד
טיק בקליק

תוכניות ממשלתיות, מיזמים, ארגונים ועמותות עסקו בשנים האחרונות במתן מענה לצרכים של אוכלוסיות מוחלשות. צרכים אלו שונים בין אוכלוסיות  ולכן היו נחוצות התאמות תרבותיות בפיתוח מענים בתחומי תעסוקה ושירותי רווחה נוספים. בער בי צורך לקדם ולהוציא לפועל תכנית לאומית כלל ארצית שתאחד בין אוכלוסיות אלה, תוך הסתכלות על החברה הישראלית כחברה פלורליסטית. מציאת המכנה המשותף בין אוכלוסיות ותתי אוכלוסיות אלה הנו הכרחי למען חברה מוצלחת, סבלנית ומתקדמת. מיזם " ISR-SKILLS" – בא לתמוך ברעיון זה כאשר מטרתו הקניית כלים לכלל בני הנוער בארץ – "הנמצאים בגילאים  15 עד 20 בארבעה תחומים:  ביטחון עצמי, הכנה לעולם העבודה המשתנה, ניהול פיננסי וניהול משא ומתן.

18%D7%AA%D7%90%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%A7_e
תאופיק אגבאריה
ISR-SKILLS
18%D7%AA%D7%90%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%A7_e
תאופיק אגבאריה
ISR-SKILLS

מיזם שמקדם פלטפורמת התנדבות ייעודית למבוגרים בחברה הדרוזית בכפרי הכרמל, לעידוד ההתנדבות בתרבות המקומית. המיזם מאפשר למבוגרים להתנדב בתוך מערכת החינוך הפורמלית בצורה של הפעלות המעוררות השראה לילדים ולבני הנוער. בכך, המיזם מגדיל את הסל החינוכי הבית ספרי, מחדד ומחזק ערכים חשובים. אנו מאמינים כי תלמידי בית הספר שיחוו את ערך ההתנדבות ע"י המבוגרים שיגיעו להתנדב איתם ברצף שנות הלימוד, החל מביי"ס יסודי ועד התיכון, הם בעצמם יצאו להתנדב באופן משמעותי יותר לכשיהיו מבוגרים.

13%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%94_edited.
מוניה מנסור
גשרים
13%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%94_edited.
מוניה מנסור
גשרים

המרכז מהווה מענה הוליסטי עבור נוער וצעירים שמספק מגוון שירותים אישיים, חברתיים וקהילתיים כדי לסייע  להם  לממש את הפוטנציאל שלהם. החזון שלנו שבני נוער וצעירים יגלו מחדש את זהותם האישית האמתית ויחיו את חייהם באופן יצירתי ומועיל לאחרים. 
המיזם מציע סל שירותים בהתאם מותאם אישית הכולל: מפגשים פרטניים וקבוצתיים, סדנאות העצמה, חוויות מאתגרות והשתתפות בפרוייקטים חברתיים וקהילתיים. 
המיזם מאפשר למשתתפים הזדמנות להכנס לעולם הפנימי ולפתח יכולת מנהיגות, סיפוק כלים להתמודדות עם אתגרים וקשיים בחיים, השפעה חברתית עיגון ערכים אנושיים, פיתוח מיומנויות חברתיות ותרומה לקהילה. 

16%D7%A8%D7%A0%D7%99%D7%9F_edited.jpg
רנין סבאח
האוצר בפנים
16%D7%A8%D7%A0%D7%99%D7%9F_edited.jpg
רנין סבאח
האוצר בפנים

המרכז יפעיל תכנית שמבקשת לתרום לתהליך ההבשלה של נוער צעיר בחברה הערבית לכדי בוגרים בעלי אתיקה חזקה וזיקה לצדק חברתי, ויעודד פיתוח מנהיגות ומוביליות חברתית צעירה. זאת ע"י טיפוח ופיתוח חשיבה יזמית והובלת יוזמות שתורמות למעורבות לקהילה ולאזרחות פעילה.
התכנית מלווה את החניכים ביחד ולחוד, ע"י סדנאות ומנטורים מובילים, וחושפת אותם לכלים ומיומנויות  "למידה לאורך החיים" (Life Long Learning) שיאפשרו להם פיתוח מצוינות אישית, חשיבה ביקורתית ויצירתית תוך כדי חקירה אישית.

17%D7%A1%D7%95%D7%94%D7%99%D7%A8_edited.
סוהיר חסן
מרכז למנהיגות ויזמות לבני נוער בחטה"ב
Lead Different
17%D7%A1%D7%95%D7%94%D7%99%D7%A8_edited.
סוהיר חסן
מרכז למנהיגות ויזמות
לבני נוער בחטה"ב
Lead Different

המיזם מיועד לזקנים מרותקי בית ומוגבלים פיזית.
מטרתנו היא לסייע להם בצרכיהם המידיים ע"י הפגת בדידות לזקנים בודדים ולהציע להם מנגנון להשכרת ציוד עזר (כמו הליכונים) בצורה נגישה לפי יכולת התשלום של הלקוחות. בכך אנחנו מייצרים הכנסות עצמיות למיזם.
המתנדבים שלנו מבקרים את הקשישים לפחות פעם בשבוע ושומרים על קשר רציף איתם וזמינים בכל עת.
רוב הפעילות מתקיימת בערערה כיום אנחנו עובדים עם כ120 קשישים ומפעילים כ-30 מתנדבים.

12%D7%A1%D7%9E%D7%99%D7%A8%D7%94_edited.
סמירה עזב
היד השלישית
12%D7%A1%D7%9E%D7%99%D7%A8%D7%94_edited.
סמירה עזב
היד השלישית

המיזם פועל להקמת מסגרת ייחודית השמה דגש על פיתוח חשיבה יצירתית רב-תחומית המתאימה למיומנויות המאה 21 בקרב ילדים בבתי ספר יסודיים מהחברה הערבית. מטרתו לאתר ילדים מחוננים ומצטיינים על פי קריטריונים השמים דגש על יצירתיות (בשונה מהאבחון הקיים המתבסס על הבנת הנקרא וחשבון בלבד). מחוננים מוגדרים כ- 3%-1% מן התלמידים מכלל האוכלוסייה בשכבת הגיל הרלוונטית, בעלי ההישגים הגבוהים , בעוד תלמידים מצטיינים מוגדרים כ- 5% מהתלמידים. המרכז יציע מסלולי לימוד שיסייעו לילדים אלו להיות חוקרים ולפתח הפוטנציאל האישי הטמון באמצעות המודל הבינ"ל epoc.

שירין עיסאם עזב
EPOC - המרכז ליצירתיות וייחודיות
10%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%99%D7%9F_edited.
11%D7%A0%D7%92'%D7%95%D7%90%D7%94_edited
נג'וא פתחי אבו אלהיגא
שירין עיסאם עזב
EPOC - המרכז ליצירתיות וייחודיות
10%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%99%D7%9F_edited.
11%D7%A0%D7%92'%D7%95%D7%90%D7%94_edited
נג'וא פתחי אבו אלהיגא

מטרת המיזם היא הקניית מיומנויות ומקצוע לצעירות מהחברה הערבית ע"י נשים בגיל הזהב דרך פעילות בין דורית שבועית. במסגרת פעילות זו, הצעירות ילמדו אומנויות פולקלור כמו ליקוט מהטבע, הכנת מאכלים פולקלורים עממיים, יצירת רקמה, קליעת סלים מקש חיטה.
חזון המיזם הוא חיזוק הקשר בין הדורות ויצירת שינוי בחברה.
בזכות החיבור בין הדורות נוכל לשמור על המורשת תוך תרומה לחברה והפצת הפולקלור שלנו בכל מקום לכל הגילאים. 

15%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%94_edited.
דלילה יונס
חיבור בין דורות
15%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%94_edited.
דלילה יונס
חיבור בין דורות